Crypto in aangifte inkomstenbelasting 2025
Wij adviseren op dit moment dagelijks belastingplichtigen over crypto (zoals bitcoin) in hun aangifte inkomstenbelasting 2025. Als het totale vermogen hoger is dan € 57.684 moet u de crypto valuta opgeven in box 3 in uw aangifte inkomstenbelasting 2025. Bij een fiscale partner is de vrijstelling zelfs €115.368. Het totale vermogen hoeft niet alleen uit crypto valuta te bestaan, maar het gaat om het totale vermogen aan spaargeld, beleggingen en andere bezittingen. Het gaat om de waarde van uw crypto op 1 januari 2025.
Advies voor crypto bezitters en hun aangifte inkomstenbelasting 2025
Crypto is in 2025 stevig in waarde gedaald, veelal zult u geen rendement hebben behaald. Het is veelal verstandig om het werkelijke rendement in uw aangifte inkomstenbelasting 2025 op te geven. Hierbij wel rekening houden met de vermogensontwikkeling van ander vermogen in box 3. Crypto bezittingen vallen onder het vakje "overige bezittingen" dit doet u in het scherm "bankrekeningen en andere bezittingen". Daarna vinkt u het vakje "crypto bezittingen" aan, hier kunt u het bedrag invullen.
Hoe moet ik crypto in mijn aangifte inkomstenbelasting opnemen?
Crypto valt in uw box 3 vermogen. Box 3 vermogen is alles wat u kunt rekenen tot uw vermogen, denk hierbij aan aandelen, obligaties, spaarrekeningen en een vakantiewoning. De schulden mag u hierop in mindering brengen. Tel alle bezittingen op 1 januari bij elkaar op en trek hier de schulden in box 3 vanaf. De uitkomst is uw vermogen in box 3. De grensbedragen voor de inkomensafhankelijke regelingen zijn anders dan de vrijstelling in box 3.
- 2024: vrijstelling inkomensafhankelijke regelingen € 36.952, heffingsvrij vermogen € 57.000 (bij partners het dubbele)
- 2025: vrijstelling inkomensafhankelijke regelingen € 37.395, heffingsvrij vermogen € 57.684 (bij partners het dubbele)
- 2026: vrijstelling inkomensafhankelijke regelingen € 38.479, heffingsvrij vermogen € 59.357 (bij partners het dubbele)
Welke waarde moet ik voor crypto opgeven?
De waarde van de crypto is de waarde op 1 januari om 0.00 uur.
Ik ben particulier en ik mine mijn eigen crypto of ik handel in crypto. Waar moet ik crypto opnemen?
Een feitelijk afhankelijke discussie. Meestal kost minen (door computercapaciteit) veel geld en wegen de kosten niet op tegen de baten, veelal valt deze crypto gewoon in box 3 (zie ook site belastingdienst). Als de opbrengsten wel aanwezig zijn (of hoog), in combinatie met arbeid, dan wil de belastingdienst graag haar graantje mee hebben. De heffing kan dan wellicht in box 1 vallen. Bij pure speculatie valt het inkomen veelal niet in box 1.Laat u adviseren bij omvangrijke crypto inkomsten, dit kan eenvoudig via een mail aan één van onze specialisten.
Ik heb een vragenbrief ontvangen over mijn crypto wat moet ik doen?
Wij adviseren sinds enkele jaren belastingplichtigen met zogenaamde cryptomunten. Zodra een cryptomunt in een aangifte inkomstenbelasting wordt gemeld, leert de praktijk dat de aangifte in een andere bak terecht komt en er vrijwel altijd vragen worden gesteld. Soms worden wij zelfs penvrienden van de Belastingdienst en volgen er diverse - soms onnodige - vragen en vele brieven. In dit artikel een weergave van uw rechten. Zonder voor eigen parochie te praten, schakel een deskundige in en laat de Inspecteur altijd vragen schriftelijk stellen, niet per telefoon!
De Belastingdienst denkt nog te snel dat bij cryptomunten (of litecoin, etherium, etc.) er iets niet klopt. Dan gaan er blijkbaar computersystemen aan het werk binnen het systeem van de Belastingdienst. De belastingplichtige hoeft niet alle vragen te beantwoorden. De vragen moeten namelijk betrekking hebben op de belastingheffing en moeten feitelijk zijn. In de basis moet de belastingplichtige alle voor de belastingheffing relevante vragen beantwoorden. Dit moet netjes, stellig en zonder voorbehoud. De onderliggende informatie moet worden meegestuurd. Doet de Belastingplichtige hier niet aan mee, dan kan de bewijslast worden omgekeerd of kan een zogenaamde informatiebeschikking worden uitgereikt. Het kan zelfs strafbaar zijn om gevraagde informatie niet te verstrekken. Meestal wordt door de blauwe enveloppe of de dreiging met allerlei rechtsmaatregelen teveel informatie verstrekt door de belastingplichtige. Lees ook dit uitgebreide artikel.
Werkelijke rendement opgeven in box 3, is dit mogelijk?
Beleggers worden voor het jaar 2025 in box 3 belast op grond van een veronderstelling (forfait) van een behaald rendement van 5,88%. Bij spaarders is dit slechts 1,37%. Voor degene die een lager rendement hebben behaald kan het verstandig zijn om het werkelijke rendement op te geven. Crypto is in 2025 stevig in waarde gedaald dus dat kan een voordeel opleveren. Bij een opgave van het werkelijke rendement is enig rekenwerk nodig, u mag dan ook geen rekening houden met het heffingsvrij vermogen van € 57.684 per persoon. U kunt het werkelijke rendement hier opgeven (inlog met DIGID bij de belastingdienst). De checklist kunt u hier raadplegen.
Crypto vermogen nog niet bekend bij de belastingdienst, wat moet ik doen?
Dat uw crypto vermogen nog niet bekend is bij de Belastingdienst, betekent niet dat dit ook zo blijft. De regels omtrent crypto currency worden strenger. Vanaf volgens jaar zal uw crypto dienstverlener uw informatie automatisch moeten doorgeven aan de belastingdienst, evenzo als banken dit nu doen. Als de belastingdienst dan (ineens) een bedrag aan crypto valuta te zien krijgt (of u als klant bij de crypto dienstverlener ziet) is de kans groot dat er vragen worden gesteld, ook over eerdere belastingjaren. Lees dit artikel over onbekende crypto en bitcoin. Ons advies is inkeren met behulp van een specialist.
Vragen over crypto in uw aangifte inkomstenbelasting?
Meer weten van crypto in aangifte inkomstenbelasting 2025
- Crypto's vergeten bij aangifte?
- Crypto vergeten in aangifte
- Crypto automatisch in aangifte
- Crypto melden in aangifte
- Crypto in aangifte inkomstenbelasting
- Crypto melden bij fiscus
- Crypto melden bij belastingdienst
- Crypto of bitcoin inkeren en melden belastingdienst kan nog
- Ondernemer met crypto bezittingen
