Crypto en bitcoin melden bij de Belastingdienst
De laatste tijd wordt er regelmatig gebeld door cryptobezitters die (nog) geen aangifte hebben gedaan over hun cryptobezit in de achterliggende jaren. Inkeren zonder boete is niet meer mogelijk voor inkomsten uit sparen en beleggen. Dat neemt niet weg dat de hoogte van de boete nog wel flink uiteen kan lopen. Dit is afhankelijk van de vraag of men zichzelf meldt (melding vrijwillige verbetering) of dat de Belastingdienst het verhulde vermogen zelf op het spoor is gekomen.
Melding vrijwillige verbetering de inkeerregeling
Via de melding vrijwillige verbetering kan aan de Belastingdienst worden aangegeven dat men alsnog (vrijwillig) aangifte wil doen over het (nog) verhulde vermogen. Na ontvangst van uw formulier krijgt u van de Belastingdienst een ontvangstbevestiging. Vervolgens stuurt de Belastingdienst een brief met het verzoek om een overzicht op te sturen met alle inkomsten- en vermogensgegevens. Als de Belastingdienst alle gegevens heeft gekregen, beoordelen zij hoeveel belasting had moeten worden betaald en krijgt u van een aanslag.
Alsnog aangifte doen of de aangifte verbeteren
Als er wel aangifte is gedaan, maar er is geen definitieve aanslag opgelegd, bestaat de mogelijkheid de aangifte te verbeteren. In dat geval wordt ook de te weinig geheven belasting, alsnog via een aanslag geformaliseerd, maar kan geen boete worden opgelegd voor het verzwijgen van vermogen. Nu over het box 3 inkomen van 2021, 2022 en 2023 meestal nog geen definitieve aanslag is opgelegd, is het verbeteren van de ingediende aangifte nog mogelijk en leidt het verbeteren tot een veel lagere aanslag. De verbeterde aangifte kunt u via het portaal van de Belastingdienst (laten) indienen.
Overige aandachtspunten inzake melden crypto bij de belastingdienst
De heffing in box 3 kan plaatsvinden volgens het wettelijke, forfaitaire, systeem maar ook op basis van het (lagere) werkelijke rendement. Vanwege de volatiliteit van cryptocurrency, zal in de jaren waarin de waarde sterk is gedaald vaak geen belasting verschuldigd zijn over het verhulde vermogen. Het werkelijk rendement is dan namelijk vaak nihil, waardoor heffing niet aan de orde komt. Dit neemt overigens niet weg dat de jaren bij inkeer van het verhulde vermogen, wel inzichtelijk worden gemaakt. Er kan ook nog discussie met de Belastingdienst ontstaan of het vermogen in box 1 moet worden aangegeven en/of over de herkomst van het vermogen. Vaak is het knap lastig om de volledige historie uit uw wallet inzichtelijk te krijgen.
Wij hebben veel ervaring met de meldingen van onbekend of verhuld vermogen, neem gerust contact op.
Bron inkeerregeling crypto
Formulier vrijwillige verbetering
Vragenbrief ontvangen over crypto? Hulp nodig bij melden crypto?
Meer weten van crypto melden bij belastingdienst
- Fiscale aspecten crypto valuta
- Crypto en software
- Crypto minen en btw-aftrek
- Crypto melden bij fiscus
- Belasting betalen over crypto
- Vragenbrief Belastingdienst crypto
- Crypto vergeten in aangifte
- Crypto automatisch in aangifte
- Crypto melden in aangifte
- Crypto vergeten
- FIOD zit cryptobezitter op de hielen
- Informatieverzoek belastingdienst crypto
- Vrijwillige verbetering aangifte bij crypto
- Meer controle op crypto door belastingdienst
- Belastingdienst jaagt op crypto
- Navorderingstermijn crypto valuta
- Vaststellingsovereenkomst belastingdienst en crypto
- Vragen belastingdienst over bitcoin en crypto
- Daytrader in crypto box 1 of box 3