Premies en buitenland
Sociale verzekeringen bij wonen en werken in het buitenland
De Belastingdienst gaat over de belastingen en meer. Ook de heffing van premie volksverzekeringen, werknemersverzekeringen en zorgverzekeringswet ligt bij de Belastingdienst. De Belastingdienst zal dus bepalen of u in Nederland premies moet betalen en/of verzekerd bent.
In geval van een uitzending naar het buitenland of het wonen aldaar kunnen problemen ontstaan bij de sociale verzekeringen. Binnen de EU zijn de regels tussen de landen vastgelegd in een verordening, meestal voorkomt dit dubbele heffingen.
Hoe werkt het?
Normaal bent u verzekerd in het land waar u werkt. Als in meerdere landen (inclusief het woonland) wordt gewerkt gaat het woonland voor. Bij tijdelijke uitzending (maximaal 2 jaar) blijft u – in principe – in uw woonland verzekerd. U moet dan wel een zogenaamde E-101 verklaring aanvragen bij de Sociale verzekeringsbank. Deze systematiek geldt ook in situaties waarbij (sociale verzekerings) verdragen zijn gesloten (zoals met de VS en Zwitserland).
U kunt zich gedurende maximaal 10 jaar vrijwillig in Nederland verzekeren voor de AOW en ANW, 50 plussers kunnen deze verzekeringen zelfs tot hun 65e voortzetten.
Nieuw besluit
Er zijn een hele rits besluiten over diverse internationale situaties. Er is nu een nieuw overzichtelijk besluit die alle oude besluiten moet doen vergeten. Alle oude besluiten zijn hierin verwerkt en geactualiseerd per 1 januari 2006. Het besluit kijkt naar de volgende situaties:
- werknemers
- zelfstandigen
- wetenschappers
- zeevarenden
- gepensioneerden en werklozen
- studenten







